bij nieuwe wegen nogal eens voor. Zandophoogingen in lage, vruchtbare streken kunnen een groote belem mering zijn voor het verkrijgen van de gewenschte aanpassing. In den regel zijn dergelijke ophoogingen slechts met een dunne laag van goeden grond bedekt. In ieder geval is de vochtvoorziening veel ongunstiger dan in het doorsneden landschap. Het is dan ook alleszins gewenscht, dat bij den aanleg van den weg tijdig overleg wordt gepleegd over de beplanting. Slechts dan is het te vermijden, dat de keuze van de houtsoorten al te zeer beperkt wordt of dat speciaal voor de beplanting een veelal kostbare grondverbete ring moet worden aangebracht. Bij het gebruik van struiken doet zich op verschillende punten nog als eens de behoefte gevoelen aan klein blijvende soorten, doordat grootere struiken al spoe dig een belemmering voor het uitzicht vormen, dik wijls zelfs nog meer dan boomen. Het sortiment, dat tot de klein blijvende valt te rekenen en voor in het landschap passende beplantingen in aanmerking komt, is echter beperkt. In geval laag houtgewas ge wenscht is, kan ook hakhout dikwijls goede diensten bewijzen. In tal van streken van ons land komt hak hout in verschillende soorten voor. Het is waard, hieraan aandacht te wijden. In verschillende streken vormt hakhout een typisch element in het landschap, al dan niet in combinatie met opgaand hout. Het is bezwaarlijk algemeene richtlijnen voor het gebruik van struiken of hakhout te geven. Met groe pen struiken zijn dikwijls goede aansluitingen met het omgevende landschap te verkrijgen. Ook kan met hulp daarvan aan de beplanting als geheel een natuurlijker beeld worden gegeven. Hoeveel bekoring kan niet uitgaan van enkele elzen of wilgen langs een slootkant? Struiken kunnen ook van groot nut zijn voor de bevordering van den vogelstand. Niet alleen bieden 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 66