vorm, kleur, hoogte, bebladering, bloei, enz. van het plantmateriaal in verbinding met open ruimten van afwisselende grootte en onderscheiden vorm, met rich ting en breedte van paden en wegen, met hoogte verschillen, waterpartijen, enz. De stedebouwkundige elementen van de stad kunnen min of meer nauw in de samenstelling van dit alles worden betrokken. De juiste verzorging van onderdeden is van grooten in vloed op de aantrekkelijkheid van het geheel; juist de tegenstellingen brengen vaak een verrassend effect teweeg. De buitenbeplanting staat bijna nimmer op zich zelf. In verband daarmede vormt harmonie met de omge ving een eerste vereischte. De schaal der onderlinge verhoudingen is geheel anders dan bij de stadsbeplan- ting. Dit maakt, hoewel de beplanting uit soortgelijke elementen wordt opgebouwd als de stadsbeplanting, grooten eenvoud geboden. De keuze van het plant materiaal wordt bepaald door de natuurlijk in het landschap voorkomende of althans daarin passende soorten. Aan sterke afwisseling en ver doorgevoerde détailleering bestaat geen behoeftein hoofdzaak van de groote lijnen gaat de bekoring uit; het formaat van de buitenbeplanting verschilt in alle opzichten van dat der stadsbeplanting. Het valt te betreuren, dat de werkelijk kenmer kende verschillen in den aard, welke tusschen de bei de beplantingen bestaan, niet voldoende worden in gezien of niet juist worden aangevoeld. Men is zich veelal niet er van bewust, dat soorten, die zich in de stadsbeplantingen als bijzonder fraai en levendig voor doen, niet geschikt zijn om ook de natuur er mede te verfraaien en te verlevendigen. Waar dit wordt ontkend, houdt dit miskenning in van de waarde van het landschapsschoon. Hierin schuilt een groot gevaar voor het behoud van het werkelijke karakter van het landschap, want stellig maken niet 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 63