ook samen met de houtsoort. In het algemeen zijn esschen door hun sterk uitgegroeid wortelstelsel eerder nuttig dan schadelijk voor de oeververdediging. Daar entegen kunnen populieren bij omwaaien soms groote hoeveelheden grond aan hun wortels meevoeren. De eik, mits voldoende boven het grondwater, zal ook niet gemakkelijk door storm worden omgeworpen. Er zijn verschillende waterschappen in ons land, die in hun keur, een verbod tot het planten van opgaande hoo rnen langs kaden hebben opgenomen. Het doel van deze verhandeling over de wegen is niet, een soort van handleiding te geven voor de landschap pelijke verzorging onzer wegen. Het gaat er slechts om, belangstelling te wekken of te doen groeien voor de vraagstukken, welke zich voordoen ten aanzien van den weg en zijn aankleeding en hetgeen daarmee samenhangt. Onze wegen zijn deze belangstelling ten volle waard, want ondanks de tallooze wijzigingen, welke in de laatste 2025 jaren in ons wegenstelsel zijn aangebracht, hebben zij doorgaans een specifiek Nederlandsch karakter behouden. De behandeling van alle houtsoorten, welke voor be plantingen langs de buitenwegen in aanmerking ko men, ligt buiten het bestek van dit boekje. Op dit gebied zijn bovendien reeds in andere geschriften ver schillende wenken gegeven, waarvoor naar de litte ratuurlijst moge worden verwezen. Het is echter wel noodzakelijk, nog een en ander over de aanpassing van de beplantingen bij het landschap op te merken. Tusschen stedelijke en buitenbeplantin gen bestaan kenmerkende verschillen. De stadsbeplan- ting heeft o.m. tot taak de natuur tot op zekere hoogte onder gemakkelijk bereik van de bevolking te brengen. De aantrekkelijkheid wordt vooral ver kregen door rijke verscheidenheid, die in klein bestek veel afwisseling te genieten geeft. Deze afwisseling wordt tot stand gebracht door tallooze verschillen in 55

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 62