De bezwaren tegen boomen langs wegen zijn van veler lei aard. Ze kunnen meer of minder breed worden uitgemeten, al naar gelang van de omstandigheden. Men hoede zich voor generaliseeren; wat voor den eenen weg in een bepaald opzicht als een ernstig be zwaar geldt, kan voor een anderen weg van geheel ondergeschikt belang, ja zelfs een voordeel zijn. Even eens moet de aard van het verkeer, waarvoor de weg bestemd is, in oogenschouw worden genomen. Ook de voordeelen van de laanbeplanting moeten ter dege tot hun recht worden gebracht. Met eenzijdige beschouwingen komt men er zeker niet. Het is echter niet eenvoudig, voor- en nadeelen op de juiste wijze tegen elkaar af te wegen, aangezien of een maat staf veelal ontbreekt, of met grootheden moet worden gewerkt, welke zich onderling bezwaarlijk laten vergelijken of afhankelijk zijn van persoonlijk inzicht. Behalve de reeds behandelde bezwaren valt als ander nadeel van boomen dicht langs de verharding te memoreeren het geregeld terugkaatsen van het geluid, door het rijden veroorzaakt. Dit verschijnsel wekt soms den indruk, alsof er iets hapert aan banden of motor; het kan den haastigen rijder soms ernstig irriteeren. Het gevaar van slippen door afgevallen blad wordt ook dikwijls gevreesd. Het valt niet te ontkennen, dat dit gevaar aanwezig is. De mate, waarin het optreedt is echter afhankelijk van verschillende factoren, zoo als de soort van het blad, de aard der verharding, de weersomstandigheden en in het bijzonder de tijd van het jaar. Reeds bij een matig autoverkeer valt waar te nemen, dat de luchtbeweging, door het verkeer veroorzaakt, zeer veel blad naar de bermen doet ver huizen, zoodat men dikwijls een schoonen weg kan aantreffen met bladophoopingen langs de kanten; in het bijzonder is dit het geval, als het wegdek effen 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 34