verbodsbepalingen zijn blijkbaar wijd genoeg om dit mogelijk te maken. Zoo is in de meeste verordeningen het verbod niet van toepassing in zooverre het geldt reclame voor zaken, die worden vervaardigd of ver handeld, of voor bedrijven, die worden uitgeoefend op of in het onroerend goed en voorts voor reclame, voorkomende in de bebouwde kom van een gemeente. Voor de gevallen, waarin het aanbrengen onrechtmatig geschiedt, kan niet genoeg er op worden aangedron gen, in dit opzicht niets door de vingers te zien, maar streng de hand te houden aan de uitgevaardigde ver boden. Het is te wenschen, dat degenen, die deze reclames bevorderen eindelijk eens tot het inzicht komen, dat deze vorm van ontluistering van het land schap en van het rustige dorpsbeeld slechts de ergernis van velen wekt, in plaats van sympathie voor hun zaak in te boezemen. Reclame mag een middel zijn, dat in onze samenleving niet kan worden gemist, in het landschap kan zij onder geen enkel voorbehoud worden geduld; ze hoort er in geenen deele thuis. Onder de vormen van wegontsiering langs de wegen behoort ook de aanwezigheid van benzine-stations met hun dikwijls hinderlijke en het landschap ont sierende opschriften, reclames en luifels. Daarbij laat niet zelden de plaatsing en de noodzakelijke aan passing van deze gebouwtjes (in sommige gevallen kan beter van gebouwen worden gesproken) aan hun omgeving te wenschen over. Vooral zijn de dikwijls gebezigde harde roode en gele kleuren kwetsend voor het aesthetisch gevoelzij vloeken met de bijzondere kleurschakeeringen, eigen aan het Nederlandsche landschap. Het is dringend gewenscht, dat ten opzichte van de benzine-stations, wat hun uiterlijk en plaatsing be treft, met de eischen van welstand ten volle rekening wordt gehouden. Gelukkig beginnen ook de benzineconcerns zich be- 8?

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 100