zich festoenen met schilden, waarop het monogram en een schip. Zeer jammer is het, dat de kruisvensters met luiken ook hier hebben moeten plaats maken voor de leelijke ramen, die er nu zijn. (Zie tegenover blz. 64). Al is er na de opheffing van de V.O.C. veel in het gebouw vertimmerd, de hoofdindeeling is nog wel terug te vinden. In 1807 werd het eigendom van de gemeente. Nadien hebben er Rederijkerskamers in gewerkt, zijn er ver gaderingen gehouden, muzieklessen gegeven en wat dies meer zij. Van 18681911 was de Hoogere burger school er in gevestigd en 's win tersavonds van 1868— 1921 ook de Burgeravondschool. Tot 1925 zijn de Rijksnormaallessen er gegeven en daarna was de M.U.L.O. school erin. Tegenwoordig is het in gebruik voor huishoudonderwijs en andere cursusssen en als bewaarschool. Nadat de H.B.S. naar een ander gebouw verplaatst werd, zijn er vele wijzigingen gekomen, die afbreuk gedaan hebben aan het inwendige. De trap, die oorspronkelijk achter in de gang was, is naar de vestibule verhuisd, terwijl een schot met glas vlak voor het mooie poortje met het monogram van de V.O.C. in de vestibule met den marnieren vloer is gezet. De groote schouwen, die in de hooge vergaderkamer waren en die in den tijd der H.B.S. voor zuurkasten werden gebruikt, zijn nu verdwenen. Het geheel, dat er weleer rijk uitgezien zal hebben, maakt nu een zeer soberen indruk. In het Museum zijn nog eenige schilderijen, die hieruit afkomstig zijnallereerst het mooie schoorsteenstuk, gevat in een ebbenhouten betimmering, voorstellende de Bewindhebberen in 1682, geschilderd door Joh. de Baen. Het moet geplaatst zijn geweest voor den schoor steen in de groote vergaderzaal. Ook hebben hier ge hangen de portretten van J. Pz. Coen en zijn vrouw Eva Ment, en verder bezit het Museum nog een groen 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 87