ment van deze heeren in het voormalige Hieronymie- tenklooster en in 1613 werd het aan de Nieuwstraat gelegen gedeelte hiervan afgebroken en geheel nieuw opgebouwd. (Zie afb. blz. 67). Dit gebouw van bak en natuursteen heeft twee gekoppelde gevels, die met de straat meeloopen en een hoek met elkaar maken. De assen der gevels boven de eerste verdieping komen niet overeen met de eronder gelegen ramen. De gevels zijn mooi geproportioneerd en rijk voorzien van beeldhouwwerk. Op de trappen, die de in het begin der 17e eeuw gebruikelijke verhouding gekregen hebben, staan vazen, spiralen en obelisken. Alleen het bovenste venster is afgedekt met een boog gevuld met schelpornament. De overige vensters zijn afgedekt door strekken van bak- en natuursteen. De verbinding der beide toppen is aardig versierd; op de gebogen frontons boven de toppen staan figuurtjes, die Prins Maurits voor moeten stellen. De deur heeft een zeer mooi bewerkte zandsteenen omlijsting, waarboven een fronton gevuld met een ge vleugeld engelenkopje. In het onderste fries ziet men op de hoeken de gebruikelijke leeuwenkoppen en de wapens der zeven steden van Westfriesland en het Noorderkwartier. Op de verbinding der beide gevels staan naast elkaar de wapens van Holland en West friesland en op den top het wapen van de Vereenigde Nederlanden, gehouden door een leeuw. De kruisvensters zijn niet oorspronkelijk, er hebben heel eenvoudige kruiskozijnen met luiken ingezeten. Jammer genoeg is, evenals bij zoovele gevels, ook hier verandering in gebracht. (Zie tegenover blz. 64). Sedert 1796 is in dit gebouw het Stadhuis gevestigd. Het is wel interessant, dat deze gevel in Amerika de aandacht getrokken heeft. Toen in 1931 de herden king van de vestiging der Hollanders in 1631 te Lewes, een kleine stad in Delaware (V.S.) zou plaats 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 74