vergeleken bij vroeger. Toch is het nog een aardig gezicht als de groote deuren van de waag openstaan en de kaasdragers op hun eigenaardige sukkeldrafje met een volle berrie aankomen, die ze met kaas en al op een groote oude weegschaal zetten. De gekleurde hoeden hangen er ook nog. Men moet alleen zorgen er 's morgens bijtijds bij te zijn, anders is de markt alweer afgeloopen. Het lokaal boven heeft de meest uiteenloopende instellingen binnen zijn muren gezien. Er hebben schutters gelegener werd een inteekening voor de Compagnie van Commercie en Navigatie gehoudener is een loterij geweesteen muziekcollege had er zijn samenkomsten en in de 19e eeuw was de stadsteekenschool er gevestigd, die in 1900 is opgehe ven. Later zijn er nog allerlei cursussen gegeven. In de jaren 1912'14 is de waag gerestaureerd, d.w.z. alle natuursteen is geheel vernieuwd, in plaats van arduinsteen is hardsteen gebruikt, De arduinsteen bleek door atmosferische invloeden zoo geleden te hebben, dat er stukken van de gootlijst afvielenhet werd zoo gevaarlijk, dat maatregelen genomen moesten worden. Hardsteen moet beter bestand zijn tegen weersinvloeden en het is te hopen, dat de kleur net zoo mooi wordt als die van de oude arduinsteen. Terloops hebben we eraan herinnerd, dat Hoorn sedert 1573 zetel was van den Gecommitteerden Raad, die in het leven geroepen werd, toen deze streek prinsge zind was geworden en, doordat Amsterdam en Haar lem nog in handen van de Spanjaarden waren, van Holland afgesneden was. Hij bestond uit vertegen woordigers van de zeven steden boven het IJ, n.1. Edam, Monnikendam, Purmerend, Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen en Medemblik. Reeds in 1596 was het loge- x) Met arduin steen wordt bedoeld Namensche of Door- niksche steende hardsteen komt van de Ourthe. 65 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 73