de stadsapotheek gevestigd, die ruim 30 jaar geleden is opgeheven. 1862 is voor het gebouw een belangrijk jaar, een gedeelte wordt gesloopt en een nieuw gast huis wordt hier ingericht. In 1865 gaat het overige gedeelte naar den grond en het gasthuis wordt ver groot. Nog altijd is hier het stadsziekenhuis. In de latere jaren is er veel aan en in getimmerd, zoodat noch van het klooster, noch van het Admiraliteitsge bouw iets over is. Alleen het zoo typische poortje van natuur- en bak steen is gebleven, dat een mooi voorbeeld is van de bouwwijze van dien tijd. Het topje wordt net als dat van het oude gebouw van den St. Joris doelen, begrensd door sierlijk gebogen lijnen. Aan weerszijden van den doorgang komen gecanne leerde pilasters met Ionische kapiteelen voor op mooi bewerkte piëdestals. De pilasters worden onderbroken door horizontale banden. Drie boogsteentjes zijn ver sierd met leeuwenkopjes. In het fries boven de pilas ters ziet men leeuwenkoppen en er naast aan den bui tenkant een gesnorden mannenkop. In het midden van het fries is nog een vlak stuk natuursteen, waarop, volgens een teekening van Pronk, 1607 stond. Boven de kroonlijst is een aardig topje met een mooi gebogen natuursteenen versiering, zooals te Hoorn niet meer voorkomt. In het midden vindt men het wapen der Admiraliteit, een schild waarop het Westfriesche wapen gestaan heeft, geplaatst op twee ankers, waar- tusschen de letters P.P.P., Pugno pro patria (Ik vecht voor het vaderland). Het geheel eindigt van boven in een gebogen omlijsting, gevuld met een schelpvorm. Jammer genoeg is dit sierlijke poortje wel wat ver waarloosd het wordt tijd, dat het spoedig op vakkun dige wijze onderhanden genomen wordt. Op de plaats waar de tegenwoordige Waag staat, be vond zich vroeger een ander waaggebouw, waarvan 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 68