Het is hier niet de plaats om verder op het leven en werken van Coen in te gaan, maar Hoorn is trotsch op zijn inboorling en het heeft dit getoond door de oprichting in 1893 van het mooie bronzen standbeeld, dat vervaardigd is door Prof. F. Leenhoff. Op het voetstuk is later de kernachtige uitdrukking uit één zijner brieven gebeiteld „Dispereert niet". Het latere gebouw van de V.O.G. aan de Muntstraat, zullen we evenals de pakhuizen, hierna behandelen. De Wisselstraat, naast dit eerste gebouw der V.O.G. werd in 1603 aangelegd en tusschen deze straat en het Kerkplein stichtte men in 1606 een Oude Vrouwen huis. Het interessante, z.g. Kloosterpoortje, dat niets met het vroegere klooster te maken heeft, is er nog een overblijfsel van. In 1637 werd dit Oude vrouwen huis al weer opgeheven en gecombineerd met het St. Pietershof. Het eenvoudige zandsteenen poortje met het jaartal 1606 is er nog van over. Bovenop de kroon lijst ziet men tusschen twee pilasters een erg verweerd relief, waarvan de voorstelling niet meer te herken nen is. Ook dit poortje is voor Bosboom, die zoo'n goe den kijk had op de aardige hoekjes van de stad, aan leiding geweest om een bijzonder mooie teekening te maken. Als men hierdoor gaat, komt men in het z.g. kloostertje met het mooi geproportioneerde topgevel- tje, waar een sfeer van vervlogen tijden hangt. Aan de zijde van het Kerkplein vraagt het goed gecon serveerde poortje van het Oude Vrouwenhuis van 1610 de aandacht. Het is geheel van zandsteen. Het wordt geflankeerd door twee Ionische halfzuilen op versier de piëdestals. In de zwikken zijn engeltjes aangebracht met een zandlooper en een doodshoofd. Midden op het fries staat in een cartoucheHet oude vrouwen- huys. Tusschen het gebroken fronton prijkt het wapen van Hoorn, waaronder A° 1610. De kroonlijst is mooi geornamenteerd. Ter weerszijden op de kroon- 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 65