met het opschrift„Dit is Sint Jorys kyst", waarin blijkbaar bescheiden opgeborgen werden. Dit bijzonder aardige kistje werd pas in de 19e eeuw in het gebouw teruggevonden en wordt nu ook in het Museum be waard. Als de 17e eeuw haar intrede doet, blijkt duidelijk dat Hoorn meetelt als koopstad. Velius vertelt, dat in 1602 „onse Burgers over een (quamen), dat zij met „malkander ook een schip of twee souden uytreeden „naer Oostindien, gelijk die van Amsterdam en „eenige ander Steden van Holland en Zeeland nu „twee of drie Jaren te voor en begonnen en met geluk „uytgevoert hadden. Maer als men nu vast doende „was met dese saek toe te halen, werd middelertijd ten „overstaen van 't Hof een generale verbintenis ge- „maekt tusschen alle Steden van Holland, Zeeland en „Westvriesland, die naer Oostindien uytreeden, of „noch in meeninge waren uyt te reeden, en werden „al de Compagnien in een gesmolten, dat zij in een „beurs souden varen, en winst en verlies met malkan- „deren deelen." De Oost-Indische Compagnie was opgericht en vestig de kamers in Amsterdam, Middelburg, Delft, Rotter dam, Hoorn en Enkhuizen. De Kamer Hoorn bestond uit zeven bewindhebbers „meest van de voornaemste „van de stadDaer werd ook tot behoef van dese „Bewindhebbers hier tot Hoorn een fraye kamer opge recht, en was op de Nieuwe-straet in 't vooreynde „van Sinte Geerten klooster." Dit is het gebouw aan de Nieuwstraat ten zuiden van de Wisselstraat, thans een particulier huis, dat in den loop der tijden veel veranderingen heeft ondergaan. Naar men zegt, moeten de oude balklagen er nog aan wezig zijn. Wij noemen het, omdat de V.O.C. x) voor x) V.O.C. Vereenigde Oostindische Compagnie. 57

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 63