dekt. Aan de brugzijde ziet men vier Dorische pilasters met rijkversierde piëdestals en rustieke banden. Tus- schen de pilasters zijn ter weerszijden twee nissen boven elkaar aangebracht. Uit de onderste nissen steken steenen kanonnen. In het fries staat in het mid den een Latijnsch opschrift, ontleend aan Psalm 127 1, dat in het Hollandsch aldus luidt: Niets baat het waken der wachters, niets wapenen en de geweldige dreigingen der muren, noch de donder van het rauwe geschut, zoo Gij, o God, deze stad niet zoudt willen richten en beschermen. 1578. Naast dit opschrift ziet men aan elke zijde twee schil den, waarvan er twee geheel vlak zijn, terwijl de twee andere de wapens van Westfriesland en van Hoorn dragen. Het huisje bovenop heeft vier gekoppelde ramen aan de land- en aan de stadszijde. Zooals reeds gezegd, is het er later opgezet en het mist alle bouwkundig ver band met het ondergedeelte. Het maakt een indruk alsof men het zou kunnen verschuiven. Deze poort, evenals de andere, werd nog tot in het midden der 19e eeuw 's avonds afgesloten. Uit alles blijkt, dat op het eind van de 16e eeuw de welvaart steeds toenam. In 1585 sticht de St. Joris Doelen een nieuw gebouw, waar nu het Zuidelijk ge deelte van het tegenwoordige Doelenhotel is. Van dit gebouw is niets meer over; we kennen het alleen van een teekening van C. Pronk in 1727 gemaakt. (Zie tegenover blz. 49.) We noemen het om te wijzen op het aardige topje met zijn gebogen lijnen. Deze Oude Doelen is in 1778 afgebroken, weer opgebouwd en gecombineerd met den St. Sebastiaans Doelen. Het eenige, dat we van den St. Joris Doelen van 1585 over hebben, is een schilderij van 1589, die twee gilde- meesters voorstelt en die tegenwoordig in het West- Friesch Museum hangt. Er is een kistje op afgebeeld 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 62