en eierenmarkt erin, die hier een beter onderdak heeft dan vroeger achter de Groote-Kerk, onder een ijzer constructie, afgedekt door gegolfd ijzeren platen en die op marktdagen aan de zijkanten van zeilen voor zien werd om regen en wind tegen te houden. Het gebouw heeft gelukkig een bestemming gekregen, waarvoor geen veranderingen aan dit mooie voorbeeld van vroeg-Renaissance architectuur behoeven te ge schieden. We zijn een rumoerigen tijd genaderd. De stad beleeft bijzonder opwindende dagen. In 1572 kiest Hoorn de zijde der Hervormden. Wel kunnen we gelukkig ver melden, dat dit alles een heel wat rustiger verloop gehad heeft dan in vele andere steden. Op 11 October 1573 heeft de slag op de Zuiderzee plaats. Na een hevig gevecht worden de Spanjaarden verslagen en de Graaf van Bossu wordt hier in een gevangenis opge sloten hierboven hebben we al daarover verteld. De vijand, die den moed verloren had om op zee te vechten, probeerde in 1574 Westfriesland van een anderen kant te bereiken. Hij trok Waterland binnen, verbrandde een deel van Krommenie, deed een aan val op Wormer, werd daar echter gestuit en trok naar Oost- en Westzaan. De bezetting liet Westzaan in han den van den vijand. De huysluyden moesten vluchten onder hen was er een, die door een voortreffelijke daad bekend geworden is. Deze geschiedenis, die vroeger op de scholen verteld werd, schijnt wat in het vergeet boek geraakt te zijn. Deze huisman, Lambert Melisz. genaamd, liet al zijn goed in den steek, om zijn moeder die niet loopen kon, te redden. Daar hij geen slee bij de hand had het was midden in den winter en Velius denkt, dat zijn moeder misschien wat zwaar lijvig was, zette hij haar op een berrie en sleepte haar aan een touw over het ijs weg. Dit ging niet snel en de Spanjaarden achterhaalden hen al spoedig. Hij be- 50

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 56