De Renaissance 16e en i"/e eeuw Deze periode valt samen met den toenemenden bloei van de stad, een tijd waarin veel is gebouwd en waar in geen kosten gespaard werden. Wij zijn den Spaan- schen tijd genaderd. Het eerste gebouw, dat chronologisch volgt, is het St. Jans gasthuis van 1563 in vroeg Renaissance stijl opgetrokken. (Zie afb. blz. 51). Het is gelegen tegen over de Groote kerk en vroeger was de klokkentoren ernaast. Er bestaat een mooie teekening van Bosboom van dit interessante stadsbeeld. De voorgevel van bak en natuursteen staat ook hier weer niet rechthoekig op de zijgevels. En omdat het gebouw dus geert, heeft de bouwmeester gemeend alle dagkanten van deuren en vensters met de richting van de zijgevels mede te moeten laten loopen. Voorwaar geen gemakkelijke taak om zooiets goed uit te voeren. Met zeer veel bewondering beschouwen we dergelijke opvattingen en ook de andere vrijheden, die zeer gedurfd zijn, zonder het mooie van het gebouw te schaden, ja, er integendeel een aardige speling in brengen, die goed doet. Zoo is het ook met de as van dezen gevel. De as van de deur en omgeving is, evenals de as van de ver dieping er boven, niet in het midden van den gevel geplaatstaan de volgende verdiepingen is dat wel het geval. Er is wel eens beweerd, dat dit gedaan is, om dat het gebouw geertik meen echter, dat het een vrij heid is, die hier is toegepast, omdat achter het breed ste gedeelte de trap is geprojecteerd. Op teekeningen van Pronk en Bosboom zien we in dit gedeelte een deur. De gevel is door horizontale banden verdeeld. De ingang met de zij- en bovenvensters heeft wat verdee ling aangaat veel overeenkomst met dien van den Hoofdtoren en den Mariatoren, maar de vensters van 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 52