pen voelen; als dat vroeger zoo geweest was, zou zoo'n aardige schoorsteenbetimmering niet naar het museum verhuisd zijn. Verdedigingstorens uit het begin van de 16e eeuw Een chronologische behandeling van de verschillende monumenten levert wel eens moeilijkheden op, om dat de meeste in den loop van den tijd zooveel ver anderingen hebben ondergaan in uiterlijk aanzien en wat hun bestemming betreft. Na de kerkelijke instel lingen komen we aan de verdedigingswerken, die nog middeleeuwsche vormen vertoonen, n.1. aan de twee torens, die over zijn van de mooie poorten en torens van de versterking, die in 1508 is begonnen; dit zijn de Mariatoren van 1508 en de fraaie Hoofdtoren van 1532. De Mariatoren, aldus genoemd naar het Maria- klooster waar hij achter lag, heeft ook al van alles doorgemaakt sedert 1508. In de 18e eeuw werd hij door Gecommitteerde Raden gebruikt voor berging van kruit, enz. In 1879 was het een petroleum maga zijn, in dien tijd is de kelder ijskelder geworden. Zoo dra er flink ijs in de vest was, werd dit in stukken gezaagd en in dezen kelder geborgen; voor dit doel was aan de buitenzijde een ingang gemaakt. In 1892 is hij door het garnizoen in gebruik genomen en in dien tijd is er in gebroken, vernieuwd en getimmerd. Jaren lang werd er de wacht voor gehouden. Na de opheffing van het garnizoen is hij vrij gekomen en daarna door de Vereeniging Oud-Hoorn gerestaureerd met steun van Rijk, Provincie en Gemeente. Thans wordt hij gebruikt voor vergaderplaats van deze ver eeniging. Het weer in orde brengen van dit torentje is hoogst interessant geweest, want niettegenstaande de veranderingen, die in den loop der jaren hadden 40

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 44