Van deze gevangenis, die wij alleen van teekeningen kennen, is jammer genoeg niets meer over. P. Jolly, die van 18301847 stadsteekenmeester was te Hoorn, heeft haar nog geteekend. In de eeuw van afbreken is dus ook deze merkwaardige behuizing verdwenen. In het stadhuis wordt nog een verguld zilveren beker bewaard, die volgens overlevering van Bossu afkom stig moet zijn. Deze zeer mooi gedreven en gegra veerde beker dateert uit de 2e helft van de 16e eeuw. Op den rand staat het niet zeer duidelijke opschrift rien ov contês iemi atens W. Het mannetje met het schild boven op het deksel is van veel later datum. (Zie afb. blz. 82). Men komt het weeshuis binnen door een versierd poortje, waarop het jaartal 1620 staat; het schijnt echter, dat dit niet juist is en dat het 1729 moet zijn. Dit poortje is in het laatst van de 19e eeuw geres taureerd, d.w.z. men heeft gedaan, wat men nooit doen moet, het opnieuw opgehakt of afgehakt, zoo als men het noemen wil, waardoor het alle charme verloren heeft. Het inwendige van het gebouw levert geen bijzonder heden op. Een aardige, met geschilderde wapens ver sierde, schoorsteen van 1746, afkomstig uit de regen tenkamer, staat nu op den zolder van het West- Friesch Museum. Er zijn nog goede 18e eeuwsche meubelen, eenige versierde glazen, tinnen borden en twee teekeningetjes van C. Pronk. Het schijnt, dat de tinnen borden pas eenige jaren geleden hoe is het mogelijkte voorschijn kwamen. Op de bin nenplaats zien we een typisch wapen van Hoorn en twee looden beelden, een weesjongen en een wees meisje. Nog twee andere beeldjes staan boven een deur. Het is zeer prijzenswaardig, dat de regenten van den lateren tijd voor het behoud van dergelijke voorwer- 38

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 42