het kruis zijn gesneden beelden, die de vier evangelis ten voorstellen. Ook zijn hier nog grafsteenen waarvan de wapens in den Franschen tijd afgehakt zijn. Hier werden de menschen begraven, die een wat hoogere positie in de wereld bekleed hadden dan die in de Noorderkerk begraven werden, maar weer niet zoo hoog als die in de Groote Kerk lagen. De Ooster- kerk is rijk aan gebrand glas geweest. In 1618 en 1619 hadden de negen gilden ieder een glasperk in het zuidelijk gedeelte gegeven. Met dit glas is reeds in de 18e eeuw op ruwe wijze omgesprongen. In 1619 moet de stad Enkhuizen een glas geschonken hebbenin 1620 gaf de Admiraliteit er een en in 1703 schonken Gecommitteerde Raden van West-Friesland en 't Noorderkwartier een glas, ontworpen door R. de Hooghe. Ook wordt nog een glas genoemd, gegeven door de zeven steden van Westfriesland en het Noor derkwartier. Van dezen rijkdom is alleen nog over het in 1620 door de Admiraliteit geschonken glas. Dit mooie venster was ook bijna verkocht. Gelukkig kon het gered wor den en door medewerking van den heer en mevrouw K. de JongLamme is het door J. L. Schouten te Delft gerestaureerd en herplaatst. Éenige gildeglazen bevinden zich thans in de St. Bavo te Haarlem en het door Enkhuizen in 1619 geschonken glas is in hei Frans Hals museum. Het 17e eeuwsche meubilair is zeer eenvoudig; er hangen nog twee 17e eeuwsche koperen kronen. In het stadsbeeld maakt de Oosterkerk met haar sier lijke torentje, waarop een schip als windvaan staat, een zeer mooi effect. (Zie afb. blz. 47). Een wat eenvoudiger monument uit de middeleeuwen is te vinden achter het Stadhuis in de Nieuwsteeg. Uit wendig ziet men direct, dat dit gebouw een kapel is 33 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 37