volgens Velius zongen de kinderen op straat er een liedje op, dat luidde Daer waren twee Gesellen Stichtende twee Capellen Haddens' haer Buydel wel besien Sij hadden genoeg gehad aen ien. Het St. Anthonis kapelletje aan het Oost moet maar klein geweest zijn. In 1493 werd er aan de Westzijde een kapel naast geplaatst, zoodat aan den straatkant twee gevels kwamen. In 1519 werd het koor, dat een jaar tevoren begonnen was, voltooid. Wanneer het transept gemaakt is, is niet bekend. Op het kruis staat een mooi middeleeuwsch houten torentje. (Zie afb. blz. 47). Het schijnt, dat dit toren tje dat in 1600 is gemaakt, een vergrooting is van het oorspronkelijke. Deze vergrooting is geschied met het doel er een oud speelwerk in te brengen uit den toren van de Groote Kerk. Het merkwaardige van het geval is, dat toen men met het speelwerk kwam, bleek dat de toren te klein was. Slim was dit niet In 1603 gebeurde er een groot ongeluk, dat wonder boven wonder zonder persoonlijke ongevallen afliep. De gevel aan het Oost was erg slecht, viel door een storm om en kwam op eenige er tegenover staande huizen terecht. Deze gevel werd het volgende jaar ge repareerd. In 1616 heeft men de zaak beter aangepakt, hierop komen we nader terug. De vensters in het transept zijn nog voorzien van de oude traceering, in alle andere zijn foeileelijke ijzeren roeden aangebracht. De kerk is afgedekt met een houten overwelving; op de plaats waar de ribben samenkomen, ziet men in het kruis de zon, in het koor de maan en in het noordelijk deel sterren. Op de vier hoeken onder de ribben van 32

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 36