Van het oorspronkelijke 15e eeuwsche meubilair is niets meer over. Het mooie middeleeuwsche wentel trapje is niet voor deze kerk gemaakt, maar is afkom stig uit de oude Groote Kerk, die in 1838 verbrand is. Het dagteekent van 1497 en gaf toegang tot het orgel. Zeer waarschijnlijk is in 1523 het orgel naar de Oosterkerk en het trapje naar de Noorderkerk ver huisd. Van het orgel is niets meer bekend. Jammer, dat het niet in de Noorderkerk gekomen is, het zou er goed staan en er is wel behoefte aan een goed in strument. Al het overige meubilair is 17e eeuwsch. Het is zoo aardig over de kerk verdeeld en van prachtig eiken hout gemaakt, dat nooit geverfd is geweest. Bij de restauratie moest slechts een laag lak verwijderd wor den alleen dit hout is de moeite waard goed bekeken te worden. (Zie tegenover blz. 17.) Het koor is afgesloten door een monumentaal schot, waartegen drie rijen banken staan aan weerskanten van den ingang. Boven dezen ingang is in de 18e eeuw een soort rebus aangebracht; aan de kerkzijde staatWilt het wapen van Hoorn 't Woort 1714 dusWilt hooren het woord en aan de koorzijde op dezelfde wijzeGaat hooren het woord. Het 17e eeuwsche koperwerkde kronen, de lezenaars, de bogen van het doophek en het doopbekken, is nog oorspronkelijk en prachtig van vorm. Het is zeer te waardeeren, dat dit nog aanwezig is, want in vele kerken is het jammer genoeg verdwenen. De kapiteelen zijn versierd met eenig beeldhouwwerk gebrand glas is er niet in, al schijnt er vroeger wel iets geweest te zijn. Velius vertelt tenminste op het jaar 1584 over twee wapens van Prins Willem van Oranje in de ramen vóór en achter in de kerk, die vernietigd werden, doordat een sperwer, terwijl er verscheidene lieden in de kerk waren, door het eene raam in en 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 30