HOOFDSTUK II OPENBARE GEBOUWEN Kerken en kapellen uit de 15e eeuw Uit de middeleeuwen is te Hoorn niet anders over dan de Noorderkerk, de Oosterkerk, de kapel van het Ceciliaklooster en die van het Mariaklooster. In het jaar 1426 werd op de plaats van de tegen woordige Noorderkerk een houten bedehuis gesticht ter eere van de Maagd Maria. Deze stichting moet door toedoen van een Claes Molenaer en zijn wijf ge schied zijn. Op een nacht toen zij uit den molen keken zagen zij op de plaats van de kerk, waar het huis van Claes Doedesz stond een Lieve Vrouwebeeld in de lucht. Toen ze dit aan hun buren vertelden, gevoelden dezen zich geroepen aldaar een Godshuis te stichten en verzochten Claes Doedesz zijn huis daarvoor te schenken. Hij weigerde, misschien omdat hij het niet doen kon. Deze weigering bleef, zooals men meende, niet ongestraft, want eenige dagen daarna stierf hij aan de pest, die toen heerschte. Na zijn overlijden deed men hetzelfde verzoek aan zijn weduwe, die, angstig geworden door de ondervinding met haar man het verzoek toestond en weldra werd een kleine houten kerk gebouwd. Dit is niet het eenige verhaal, dat aan deze kerk verbonden is, want toen ze bijna klaar was, kwam er een schipper de haven binnen met een Mariabeeld, dat hij naar Friesland brengen moest. Den volgenden dag zou hij zijn reis voortzetten, maar door weer en wind werd hij gedwongen terug te keeren. Dit gebeurde twee of driemaal. De burgerij hoorde dit vertellen, zoo ook Claes Molenaer. Hij ging het beeld bekijken en zag dat het hetzelfde was, dat hij in de lucht gezien had. De buren kochten het en zoo kwam 22

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 27