van loodgieters een prooi der vlammen is geworden. De kerk werd herbouwd en natuurlijk voorzien van een front van een Griekschen tempel. Dit bouwwerk is in 1878 door den bliksem getroffen en ook in vlam men opgegaan. Hierna is het tegenwoordige, niet door schoonheid uitmuntende, gebouw verrezen, dat we met stilzwijgen voorbij gaan. Het schijnt dat Hoorn omstreeks 1400 nogal een rustig oord was, want langs het water de Gouw wer den verscheidene kloosters gesticht 1385 Agnieten klooster, achter de Groote Kerk; 1385 Hieronymieten klooster, op de plaats van het tegenwoordige stadhuis 1400 St. Catharina klooster, waar nu de Munt straat is 1402 St. Gecilia klooster, ten Zuiden van dat der Hieronymieten 1404 St. Geerten klooster tusschen het St. Agnieten en het St. Catharina klooster 1408 St. Maria klooster, op de plaats waar tegen woordig het weeshuis in de Achterstraat is. Deze kloosters namen met hun groote tuinen heel wat plaats in beslag. In 1420 werd er veel aan de stad verbeterd. De markt, de Roodesteen werd in orde gemaakt en zeker ook vergroot, want de Gouw, die aan de Oostzijde ervan liep, werd van hier af tot aan de Groote Kerk „ge dicht". De tegenwoordige Kerkstraat is toen ont staan. Ook neemt men aan, dat in dit zelfde jaar het aardige stadhuis aan de Roodesteen gesticht is, dat wij alleen van afbeeldingen kennen. Het is in 1797 publiek verkocht voor 2875 gld. en afgebroken. Het tegenwoordige stadhuis is toen in gebruik genomen. In 1420 werden ook de oorspronkelijke hoofdwegen Noord, Oost en West bestraat en buitendijks werd een 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 18