„Ockam Scharlensem", die zegt, dat in 726 „Hornus, „die Bastaert Soon van Goninck Radbodes in West- „vrieslant in een hoek lants een stede bouwde, die hij „met een cleyn beschermsel ende graft omtogen heeft „ende nae hem selve Home noemdet". In dezelfde kroniek wordt medegedeeld, dat het Anno 727 geheel uitgebrand is en dat het lang lag eer men 't weder opbouwde. De Friesche Kroniekschrijver Winsemius vertelt, dat Hoorn in 719 gesticht is door Hornus. Dit is een belangrijk verschil van ongeveer zes eeuwenWij nemen nog maar aan, dat omstreeks 1300 de kiem van Hoorn gelegd is. Voor de duidelijkheid is hier een overzichtkaartje, blz. 13, aan toegevoegd. Het Oost en West vormen den dijk, een klein gedeel te van den Westfrieschen dijk. Deze dijk was natuur lijk het meest geschikt voor het verkeerhet was daar droog. Zoo was het ook met het Noord. Op de plaats waar het Noord verbonden is met het Oost en West kwam ook het water de Gouw uit. Zuidwaarts van den dijk ziet men de kreek, die een veilige ligplaats bood voor de schepen uit zee. De stad begint zich te ont wikkelen, vele straten worden aangelegd in de rich ting Oost-West, waardoor driehoeken ontstaan, die aanleiding zullen worden voor het maken van geeren- de gebouwen tusschen het Noord en de Gouw. In 1323 is de eerste kerk, gewijd aan St. Gyriacus, gesticht op buitendijks gelegen land, ze was van hout en met riet gedekt. Ze heeft niet lang bestaan, in 1328 is ze reeds door brand vernield. Het duurde 41 jaar (tot 1369) voor men tot stichting van een nieuw bedehuis overging en wel op de plaats waar de tegenwoordige Groote Kerk op het Kerk plein staat. Het is zeer te betreuren, dat dit monu ment, dat zooveel schoons bevatte en waarop een prachtige toren stond, in 1838 door onvoorzichtigheid 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 17