maar zooals zoo dikwijls, is het glas in lood vervangen door ramen met houten roeden en in plaats van de trapjes van den gevel is er een rollaag. Een bijzonder fraai topgeveltje staat aan het Breed 32, waar de trapjes nog aanwezig zijn. Het is in 1939 gerestaureerd en voorzien van een passende onderpui. De gevelsteen met de juffrouw in den komenijs winkel is alleraardigst. Aan de Kuil 32 vindt men de typische bakkerij, die in 1938 is gerestaureerd. Dit gebouw is heel soberop de geveltrappen zijn gemetselde dekstukken. In de 18e eeuw is de onderpui veranderd. Tegenover het oude huisje van 1593 aan het Munnic- kenveld 15, 17, 19, staan twee zeer mooie topgevels, waarvan het bovengedeelte heel goed is gerestaureerd en waarvan de onderpui in de 18e eeuw veranderd is. (Zie afb. blz. 93). De oude baksteen is prachtig van kleur en de eenvoudige huisjes ernaast dragen ertoe bij, dat hier een van de schilderachtigste plekjes van Hoorn is ontstaan. In het fries staat een gevelsteen (van hout) met een voorstelling, waarover de geleer den het nog niet eens zijn. Onder de Boompjes nr. 8 is eigendom van de Vereeni- ging Oud-Hoornde top is er af en het glas in lood is verdwenen. Het interessante van dit huisje zit vooral in de luifel en het pothuis, die beide nog maar spora disch voorkomen. (Zie afb. blz. 95). Een mooi slank geveltje zien we aan het Groote Oost nr. 49, dat thans gerestaureerd is. Het is jammer, dat het een leelijke, nieuwe onderpui heeft. Op den gevelsteen is een kolfstok met een bal afgebeeld. Langzamerhand hebben we al heel wat gevelsteenen genoemd en er zijn er nog veel meer met de meest uiteenloopende voorstellingen. Zoo zien we in het aardige gerestaureerde geveltje aan het Groote Noord 40, dat ook al weer een nieuwe benedenverdieping 92

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 100