keling van het maatschappelijke en het economische leven nu eenmaal onafwijsbaar stelt: in dit geval voornamelijk de eischen van het werken, het wo nen, het levensonderhoud, het verkeer. Zij besef fen, dat zij bij hun heemschut-strijd gedwongen zijn, soms zelfs kostelijke waarden prijs te geven, wanneer daartegenover slechts staat de eerlijke, goede wil van „de andere partij", om het werkelijk allerschoonste en dus het absoluut onontbeerlijke, te sparen, doch tevens de bereidheid en de kracht, bij den opbouw van het door hen nieuw gecreëerde, tevens nieuwe schoonheid te scheppen. Tot deze tweede categorie van Heemschutters be hoort, ook weer blijkens dit boek, en dat is m.i. één van de groote verdiensten ervan, de Heer Koster. Blijkens den titel is dit boek in het bijzonder een getuigenis van en een pleidooi voor de schoonheid van ons land. Dat de schrijver daarom, waar hij meent, dat dit terwille van de landschappelijke schoonheid noodzakelijk is, ook tegenover de man nen der wetenschap somwijlen een pleidooi houdt voor het handhaven van bepaalde landschapsvor- men, die terwille van de eischen der wetenschap een deel van hun thans bestaande schoonheid zou den moeten inboeten is n.m.m. zijn goed recht, vooral wanneer hij er daarnaast blijk van geeft de wetenschappelijke waarde en eischen der natuur bescherming te beseffen. Ook hier is het streven naar evenwicht van belangen het allermeest nood zakelijke; waar echter beiden: de dienaren der we- 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 9