Betuwsche land aanwezig, spaart. Wij hebben wer kelijk voldoende prozaïsche kanalen in Neder land! Er is weinig, wat tallooze natuurvrienden in ons land meer verdriet geeft dan de behandeling der beken door cultuurtechnici. Al onze zandgrond provincies, waarvan de hooge punten en vlakten door beekjes afwateren, zijn, aesthetisch gesproken, de laatste kwarteeuw aanmerkelijk in waarde ge daald. In de duinen is ternauwernood meer een hel dere sprank te vinden, de beekjes hier zijn door uitdroging en bebouwing verloren gegaan. In het oude landschap der hoogere zandgronden zijn ech ter tal van beken in rechtlijnige afvoerkanaaltjes veranderd, om van de vervuiling door fabrieken maar niet te spreken Wij zijn niet gauw geneigd om van vandalisme te spreken, bij een betere afwatering en bij de fabrieks nijverheid zijn groote economische belangen ge moeid, doch wat er voor altijd verloren is gegaan legt geen groote aanhankelijkheid tot de schoon heid van eigen bodem aan den dag. Een beekdal- landschap, op zichzelf reeds van een intieme schoon heid, maakt een heele streek mooi met zijn slinger van groen te midden van de akkers, vooral wanneer het dal diep in den bodem is ingesneden. In Lim burg vooral zijn diepe beekdalen, ongelooflijk mooi bijvoorbeeld in de buurt van Nunhem nabij Roer mond, waar de Leubeek zich diep in het hoogterras van de Maas heeft ingesneden, waar het beken- broekwoud vol merkwaardige planten staat en tal- 82

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 97