deze belangen op evenwichtige wijze met elkaar te verzoenen, als het echter maar geprobeerd wordt! Dit probeeren is tot dusver te zwak geweest, eerst thans schijnt er kans te bestaan, dat er méér op het landschap zal worden gelet. Aan de Maas werd door den invloed van de natuurbescherming een mooi wiel, het Soldatenwiel bij Lith, gespaard, er werd geen grondspecie in gestort of wat dan ook. Thans zal aan den IJsel, de laatste onzer groote rivieren, die nog niet gekanaliseerd was, een ander systeem worden gevolgd. In overleg tusschen de technici en strijders voor het behoud van het na tuurschoon zal al het mogelijke, let wel al het mo gelijke, worden gedaan om bij het kanaliseeren de merkwaardigheden op aesthetisch en wetenschap pelijk terrein te behouden. De uitdrukking „al het mogelijke" houdt in, dat men rekening moet houden met verlies. Vanzelfsprekend kan bij zulke groote werken niet alles behouden blijven, doch als het maar gelukt met het voornaamste mogen wij al te vreden zijn. Het IJseldal is niet alleen interessant om zijn bijzonder fraaie meanders (bij De Steeg, Dieren en andere punten), het is ook rijk aan doode, lamme en nog levende IJsels, meestal met een rijke moerasflora gevuld en van belang als wijkplaats van talrijke moerasvogels in het cultuurland, er zijn ook nog mooie halfwilde weiden. Hoe schoon de natuur er wel is, evenals trouwens de cultuur, heeft niemand beter dan dr. Thijsse ons verteld het beteekent dan ook een erkenning van Thijsse's on- vermoeiden strijd voor het behoud vart onze lande- 80

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 93