Het nationale park Veluwezoom, de natuurmonu menten van Arnhem tot Wageningen, de Mooker- heide, eveneens een natuurmonument (bezitting van „Natuurmonumenten"), ontleenen een belangrijk deel van hun beteekenis aan het feit, dat van de hooge punten in deze terreinen zulke waarlijk schit terende uitzichten over de rivierdalen mogelijk zijn. Bij heldere atmospheer ziet men mijlen ver over zilveren meanders en groene vlakten, talrijke ste den, dorpen, kasteelen, kerktorens, fabriekspijpen, bosschen en rijen boomen, in de Betuwe vooral boomgaarden om eenvoudige hoeven, teekenen zich fijn en speelsch in het landschap af een cultuur landschap van al weer zeer eigen Nederlandsche schoonheid. Nergens ter wereld komt zoo'n land schap voor. In de rivierdalen is een heerlijke harmonie tusschen natuur en cultuur bereikt, overheerschend is en blijft de rivier zelf, maar de schoonheid van het geen de mensch hier geschapen heeft, ook de inge nieur!, is van een treffend karakter, en somtijds we ten wij niet, wat wij het meeste moeten prijzen. Natuurlijk, wij hebben ook hier weer eenige op merkingen. Zoo zijn, naar ons gevoel, in het Maas dal te veel Canadeezen geplant, voorts is bij de groote normalisatiewerken aan de Maas, vooral op Brabantsch gebied, een weinig te veel de nadruk gelegd op de techniek en de scheepvaart, althans in vergelijking met het streven tot bescherming van het zeer eigene van de natuur. Het zijn natuurlijk moeilijke vraagstukken om al 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 92