Ons duin is zoo uitgedroogd, heeft zooveel schoon heid verloren als gevolg daarvan, dat dergelijke graafwerken zeker geduld kunnen worden; er zijn tal van plaatsen in het duin, die wegens vroegere ontginningen er maar matigjes uitzien. Op den duur zullen ook de Muyen dichtgroeien zou niet een dezer meertjes in stand kunnen blijven? Indien zulks in wetenschappelijk opzicht niet mogelijk is moet er voor gezorgd worden, dat er nieuwe ko men Een der grootste attracties van het duinlandschap is het vogelleven. Het overtreft op vele plaatsen dat van de moerassen. Daar zijn de vogelkolonies, van Rottum tot Cadzand komen tientallen voor, groote en kleine, voornamelijk van meeuwen en vischdie- ven. Zij vormen het zilveren sieraad van duinen, stranden en schorren. Griend noemden wij reeds, doch de andere Noordzee-eilanden bezitten ook broedplaatsen, Texel bijzonder mooie en rijke. In de Westerduinen bevindt zich een heel groote zilver meeuwenkolonie, op de schorren van den „Een- drachtspolder" leven duizenden groote sterns (onze mooiste vischdiefsoort). Voorts bezit het eiland, zoo als reeds opgemerkt, een aantal vogelpolders met broedplaatsen van kluut en weidevogels. Meeuwen vindt men ook door het heele duin heen van Hol land, minder in Zeeland, behalve dan in Schouwen zij het dan in de bekende inlagen vischdiefjes zijn er over het algemeen veel minder talrijk, behal ve dan in de inlagen. De Beer is een zeer rijke broed plaats, althans in normalen, vredes-, toestand.Tien- 74

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 87