natuurmonumenten bezit, welke in Europa te vin den zijn. De beroemde Muyen en Slufter zouden er niet gekomen zijn, indien niet ruim 300 jaar geleden een groote zanddijk was gelegd, die over de toenmalige strandvlakte en kwelders heen de Kooger Duinen met het eiland Eijerland ver bond. Ook de Geul in het Zuiden zou er zonder medewerking van den mensch niet zijn geweest, zonder den bouw van duinen zou het heele land schap er daar in het Zuiden anders uitzien! Ook op de Boschplaat van Terschelling legt Waterstaat stuifdammen aan, de Noordvaarder is een mede door menschelijken invloed ontstane duinvlakte Het wonderlijke van ons duinlandschap is, dat de teekenen van menschelijke werkzaamheid onder invloed van wind, water en vegetatie haar scherpe vormen verliezen - wie niet wist wat er gebeurd was zou bijvoorbeeld de Slufter Bollen en de Geul geheel voor een natuurlijk landschap houden. Met de duinen in het uiterste Z.W. van Texel en op Terschelling is het echter anders, de rechte lijn van de kunstmatig verkregen dammen laat zich te dui delijk zien, hoewel ook daar het stuivende zand en de vegetatie veel natuurlijks brengen, dat het kunst matige doet verdwijnen. Vormen zich vele stuif- duintjes voor zoo'n dam dan lijkt het weldra of de dam er een natuurlijke voortzetting van is. De grootschheid der natuur aan zee, de oneindigheid der horsen met hun slenken en geulen, slikken en sikkelduinen, zijn echter zoo allesbeheerschend, dat al het werk van den mensch er klein en onbeholpen 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 82