dit kleed wisselt ontstaat ook nieuwe schoonheid: een ander kleed beteekent hier nieuw natuurgenot. Wij hebben reeds gewezen op de heideduinen ten Noorden van Bergen en op de Noordzee-eilanden op het oude binnenduin van Holland is de heide grootendeels verdwenen, bij Noordwijkerhout zijn nog enkele veldjes te vinden. Afwisseling dus ge noeg, bosch- en heideduinen, kalkarme en kalkrijke duinen, en deze afwisseling waardeeren wij nu voor al op het eiland Texel, hoewel wij hier dan niet de fraaie loofbosschen vinden, welke Kennemerland tot zoo'n lustoord hebben gemaakt. Op Texel kan men nu de schoonheid van het Ne- derlandsche duin in bijna opperste volmaaktheid tot zijn geestelijk bezit maken. O ja, Terschelling en Vlieland, Ameland en Schiermonnikoog, ook Voor- ne, Schouwen en Walcheren bieden daartoe vol-op gelegenheid, doch de andere Noordzee-eilanden missen den merkwaardigen geologischen opbouw van Texel, die van zooveel invloed is op het karak ter van het geheel, terwijl de eilanden in het Zuiden uitsluitend jong duinlandschap rijk zijn. Texel heeft prachtige oudere duinen, hooge toppen, dicht met heide begroeid, en voorts jonge duinen met duin meertjes en een open verbinding met de Noordzee in den Slufter, waarmede verder in ons land alleen maar het Zwin in Zeeuwsch-Vlaanderen kan wor den vergeleken beide landschappen zijn thans onder schutse der natuurbescherming gesteld. Texel geeft in een overzichtelijk bestek een beeld van de rijkdommen van het Nederlandsche duin, 67

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 80