in het duin zijn gepoot maken zij een nog minder- aesthetischen indruk dan op de heidevelden; vak ken, vierkanten en rechthoeken, passen in dit na tuurlijke landschap volstrekt niet. In sommige be plantingen van het Staatsboschbeheer komen ook te veel rechte wegen voor het gevoel voor de ele gante lijn kan nog wel wat sterker worden. Het oude binnenduin is dus een kostelijk ontspan ningslandschap geworden, waarvan ook het publiek tegenwoordig in rijke mate genieten kan. Het is een landschap, dat veel jonger is dan de zandgronden van het diluvium, maar het is zeker eenige duizen den jaren oud, zooals geologen hebben medegedeeld. Men vindt het lang niet overal langs onze kust, ten Zuiden van Monster is het nooit aangetroffen, waar schijnlijk omdat het door de zee is weggeslagen, de kustlijn lag hier vroeger veel verder Westwaarts. Het oude duinlandschap onderscheidt zich van het jonge, dat pas na den Romeinschen tijd heet ge vormd te zijn, door zijn kalkarmoede, de bovenste laag althans is in den loop der eeuwen uitgeloogd. Vooral duidelijk komt het verschil in kalkgehalte naar voren in de duinen van Bergen, ten Zuiden daarvan vindt men vooral jonge duinen, die voor een belangrijk deel over het oude landschap zijn heengestoven. Juist in dit verschil ligt een element van groote schoonheid, want tengevolge van het al- of niet- aanwezig zijn van kalk krijgt de flora een bepaald karakter. Het plantenkleed zorgt nu, naast de acci- dentatie, voor het uiterlijk van het duin, en waar 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 79