bosschen als het Haarlemmer en Alkmaarder Hout, „Groenendaal" bij Heemstede, „Velserbeek" bij Velsen vindt men er aantrekkelijke resten van, ze zijn gelukkig nog niet in modern plantsoen veran derd. Hoe het vroeger, ruim driekwart eeuw gele den, aan den binnenduinrand was vertelt ons de oude Van Eeden in zijn „Onkruid", toen pronkte het binnenduin, nog niet ontwaterd, in zijn volle glorie met het mooiste hout en de rijkste flora, wel ke in Holland denkbaar zijn, ook wanneer wij met de moerassen vergelijken. En toch was het bosch vrijwel uitsluitend aangeplant bosch: mantelingen om de landhuizen te beschutten tegen de zeewinden. Oorspronkelijk was het binnenduin geheel met bosch bedekt, maar ook dit verdween in den loop van eeuwen grootendeels, in elk geval heeft het vele invloeden van menschelijke zijde ondergaan. Toch zullen er meer resten bewaard zijn gebleven dan op de diluviale zandgronden, ook thans ontwikkelt zich in het duin meer natuurbosch dan daar, maar het is thans moeilijk na te gaan waar precies nog duidelijke overblijfselen van het oerwoud te vinden zijn. Niet alleen voor beschutting werd in vorige eeuwen veel hout aangeplant, ook voor de jacht; groot wild is er echter thans niet meer te vinden. Met den aanplant van dennen werd betrekkelijk laat begonnen. Ongetwijfeld hebben de oudste exemplaren, zooals bijv. die in het Naaldenveld bij Aerdenhout, die bij Bloemendaal, Heemskerk en Bergen de schilderachtigheid van vele duincom plexen verhoogd. Alleen waar zij in rechte vakken 65 Ons Scboone Land 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 78