oevers overtreffen. Door dat aan de natuur op ver schillende landgoederen vrij spel gegeven werd, zijn er bosschen met een oerwoudkarakter ontstaan, zooals vooral in Kennemerland-Zuid het geval is; heel mooi is ook het Staelduin bij 's Gravezande. Minder kunstzinnig verwaarloosd (als deze para dox veroorloofd is) is het bekende landgoed Sorgh- vliet bij 's Gravenhage, het buiten van Vader Cats, een fraai voorbeeld van tuinarchitectuur, weliswaar niet fraaier dan de landgoederen aan den Veluwe- zoom, doch de natuur heeft hier meer mogelijkhe den gehad dank zij den grooteren rijkdom van de duinflora. Het Haagsche Bosch noemden wij reeds in het vorig hoofdstuk, men kan er nog vele aan toevoegen, die alle waard zijn om als natuurmo nument behouden te blijven, practisch reeds als zoodanig worden beschouwd, zooals bijvoorbeeld Ockenburgh bij 's Gravenhage, het landgoed Vo gelenzang (dat onder de Natuurschoonwet valt), Elswoud bij Overveen, het Heerenduin bij Sant poort, Duin en Kruidberg bij Bloemendaal (Na tuurschoonwet), het Berger Bosch (dat onder de Boschwet is gerangschikt), de Manteling op Wal cheren. Eiken, beuken, linden, abeelen en berken, vaak om geven door een dichte begroeiing van velerlei hees ters en een weelderige kruidenflora, in het bijzon der op waterrijke en vochtige plaatsen, hebben hier bosschen gevormd, die tot de mooiste van ons land behooren. Er zijn ook eeuwenoude exemplaren bij, die een natuurmonument op zich zelf zijn. In park- 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 75