ne willen, dat van dit woeste type meer voorbeel den aanwezig waren, hij zou Terschelling bijvoor beeld ook gaarne eens zien in zijn verstoven duin plunje. Wij troosten ons echter met de Ijsbeer en met de stuivende horsen der Noordzee-eilanden, en slaan verder met groote vreugde gade hoe frisch en weelderig de vegetatie er thans voorstaat in vele duinen waar vroeger alles zand was. Mijn ideaal is, schrijft dr. Thijsse in het Verkade- album „Waar wij wonen", dat wat er nog van de duinen over is, als heerlijk natuurpark van ons heele volk zal kunnen worden behouden. Laten wij eens gaan zien wat nu reeds tot dit na tuurpark behoort. Op Ameland is het Oerd veilig, dank zij „It Fryske Gea". De natuurbescherming was buitengewoon succesvol op Terschelling, Vlieland en Texel. Van Terschelling noemden wij reeds de 4400 H.A. groote Boschplaat, waartoe ook mooie duingroepen behooren, verder zijn er de beschermde duinvalleien van Noordsvaarder en Koegelwieck, samen 700 H.A., op Vlieland is ook 650 H.A. veilig, de Meeu wenduinen en Kooiplekslid, op Texel 1600 H.A., namelijk de Geul en Westerduinen en de Muyen met de Slufter. Met de staatsbosschen maken zij het grootste deel der Texelsche duinen uit. Van Huisduinen tot Callantsoog strekt zich een meerendeels smalle duinstrook uit, buiten de mi litaire terreinen in normale tijden vrijwel alles vrij duin. Dan komt het Zwanewater, welk duincom plex particulier bezit is doch als natuurreservaat 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 71