de moerassen in elk geval is de oppervlakte groo- ter, nu het Land van Vollenhoven het grootste deel van zijn pracht verloren heeft. De wildheid van het weinig-gestoorde duinlandschap is op vele plaatsen van zoo'n bijzondere schoonheid, de flora en vogel fauna zijn er zoo overdadig, de lichte sfeer van wijde stranden en de eindelooze zee is zoo verhef fend en verfrisschend, dat men zich gemakkelijk kan voorstellen hoe in dezen tijd van buitensport en buiten-wonen groote complexen voor woningen en badgenoegens zijn geannexeerd. Men vraagt zich wel eens af hoe het mogelijk is geweest, dat de aan leg van een breeden boulevard langs de geheele kust van den vasten wal achterwege bleef. Wel liggen er fiets- en wandelpaden op den zeereep, of er dicht bij, heel leelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen, niet on aardig van Hoek van Holland naar de Noord-Hol- landsche grens, maar het wegennet van de duinen kan toch lang niet vergeleken worden met dat van de groote verpoozingslandschappen, welke in het vorig hoofdstuk behandeld werden. De binnendui- nen zijn nagenoeg geheel in beslag genomen, doch van de midden- en buitenduinen zijn nog zulke groote gedeelten van schadelijke menschelijke be drijvigheid vrij gebleven, dat wij meenen te mogen zeggen, dat deze natuur ons in voldoende mate be houden is gebleven. Men zou het op enkele plaatsen wel anders wenschen, er zijn ook al sterk bewerkte en verslodderde duinen, hier en daar is een ontgin ning al te radicaal doorgedrongen, in uitgestrekte terreinen heeft de uitdroging van het duin als ge- 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 69