bioloog kan er wonderen van vertellen Een flink aantal stuifzanden zijn veilig te achten, de mooiste die er zijn in Drenthe, voorts het Hulshorster Zand, het Kootwijker Zand en de duinen bij Loon op Zand in Brabant. Stuivende rivierduinen van Limburg zijn helaas nog niet onder onze natuurmonumenten te vinden Heel erg is het gesteld met de hoogvenen. Deze venen zijn tot dusver haast uitsluitend beschouwd als economische winstobjecten, niet als bewonde renswaardige levensgemeenschappen der natuur, als merkwaardige landschappen. Volgens een dorre statistiek zouden er nog wel 20.000 H.A. onvergra ven hoogvenen in Nederland te vinden zijn. Wij wezen er boven reeds op, dat het mooie er af is, omdat de ontwatering hen van het leven heeft be roofd, het zijn droge ziellooze massa's geworden. Een levend hoogveen is echter een ongelooflijk mooi botanisch geheel, in zijn groei en opbouw, in zijn uiterlijk ook. Maar wij kennen de venen niet meer zooals zij eens waren als de gevaarlijke moe rasstreken van de Noordelijke provincies, Overijssel en de Peel, de fleur is er af, alleen is nog hier en daar de wijdheid gebleven. Kleine fragmenten heb ben nog weinig geleden van de menschelijke acti viteit, zooals dat aan de Bonghaer bij Fochteloo en een gebied in Noordoost-Overijssel. Het Fochteloo- sche veen kon als natuurmonument worden be houden. Duizenden en duizenden hectaren zijn verdwenen, wat er nog over is zal denzelfden weg gaan, d.w.z. 53

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 64