ruimte behouden blijven. Daarom is het zoo prettig, dat in het nationale park Veluwezoom en op de Mookerheklc, bezittingen van „Natuurmonumen ten" de heide door verwijdering van opslag van berken en vliegdennen in stand wordt gehouden, dat in de terreinen van het Staatsboschbeheer flin ke heide-oppervlakten buiten de bebossching wor den gehouden, evenals het markante landschaps- schoon van woeste stuifzanden en het teere van vennen en veentjes. Maar over het algemeen zijn wij roekeloos met „open ruimten", het gevoel voor haar schoonheid is blijkbaar niet sterk ontwikkeld. Hoe zal het in Limburg met de merkwaardige Brunssumsche heide gaan? Onze eenige heide op tertiairen bodem, zal zij gered worden? Het is een groote geruststelling, dat de activiteit van het Staatsboschbeheer in de duinen geleid heeft tot het behoud van fraaie heiden, die immers zoo karakte ristiek zijn voor het kalkarme duinlandschap be noorden Bergen wij komen er nog op terug. Men denke niet, dat heidevelden eenvormige land schappen zijn! Wij hebben in ons land jeneverbes-, gaspeldoorn-, bremheiden, vlakke en sterk geacci denteerde velden, droge en natte terreinen. Haar flora en fauna tellen talrijke soorten planten, vo gels en vlinders het zijn alweer even boeiende levensgemeenschappen als die van de moerassen en bosschen. Zij heeten het degeneratieproduct te zijn van de oorspronkelijke boschgemeenschap, veelal dus het eikenberkenbosch, dat onder menschelijken invloed (het laten beweiden door het vee, hakhout- 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 62