port-Westhoff) dan moeten wij constateeren, dat er bij uitvoering van al deze ontginningen bitter wei nig van de honderdduizend overblijft. Het gaat met onze heiden dus denzelfden kant op als met onze hoogvenen, zij vormen een verdwijnend landschap in Nederland. Er is gelukkig meer gered dan van de hoogvenen, deze laatste komen ternauwernood meer in natuurlijken toestand, dus als levende na- tuurgemeenschap, in Nederland voor, zij zijn im mers voor de turfwinning ontwaterd. Nu bezitten de heiden een veel grootere sociale beteekenis (af gezien van haar wetenschappelijke waarde), waar om gezegd mag worden, dat de overheid, die met de bescherming van onze nationale cultuurgoede ren is belast, zich haasten moet om de voornaamste en merkwaardigste terreinen tot heidereservaat te verklaren: in het algemeen belang! Dat is heem schut van dezen tijd Heidevelden behooren tot het belangrijkste natuur schoon van Nederland. In den bloeitijd der struik- heide worden door toeristenorganisaties heidetoch- ten georganiseerd, zooals zij ook tochten maken naar de bloeiende bollenvelden en Betuwsche boomgaar den. De paarse bloesemweelde is van een zoo bij zondere schoonheid, dat daarom alleen het behoud van groote velden noodzakelijk is. Wanneer wij de Veluwe, den Utrechtschen heuvel rug, Zuidelijk-Brabant, Salland en Twenthe, het nieuwe Drenthe bezoeken, dan zal het moeilijk gaan om te beweren, dat er nog heide in overvloed is, de weinige „onafzienbare" complexen moeten als open 50

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 61