grootsche eenzaamheid verloren kon wanen, toen nergens bosschen de wijde horizonnen afsloten. Wij bedoelen een heidependant van het duin- en strand- natuurreservaat de Boschplaat op Terschelling, dat ongeveer 4400 H.A. groot is. Dan zouden ook en kele merkwaardige vogelsoorten als goudplevier en heidepieper voor onze fauna behouden zijn geble ven. De kans, dat zij op de thans betrekkelijk kleine reservaten stand zullen houden, is gering. De meeste ruimte biedt nog de Dwingeloosche heide, het prachtige reservaat van „Natuurmonumenten", waarbij zich de Kralosche Heide, aangekocht door den Staat, aansluit; samen 1200 H.A. groot. Buiten de terreinen van het Staatsboschbeheer en deze Vereeniging zal er wel geen „Veld" van be hoorlijke grootte meer gevonden worden, dat alsnog voor dit doel in aanmerking zou kunnen komen, alles wordt ontgonnen. Het is echter zeker, dat de bosschen een nieuwe fauna tot zich zullen trekken, vossen zijn hier en daar al ruim vertegenwoordigd, misschien zelfs zijn er al te veel, terwijl edelhert en ree er zeker een goede kans krijgen. Voor het toerisme zal het El- lertsveld een groote beteekenis krijgen, zooals dat ook met oudere boschgebieden in Utrecht en Gel derland het geval is geweest. Bovendien is op de eilanden, vooral op Texel, al zeer duidelijk gebleken hoe het nieuwe bosch daar gewaardeerd wordt. Hier zijn, evenals op de duinen van Holland en de eilanden ten Zuiden van den Waterweg, vooral dennen aangeplant. De oudste 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 55