gesteld, heeft nieuwe schoonheid gebracht. Dal heeft veel bosch, geplant in de vorige eeuwen, ook gedaan, het zou al vreemd zijn indien dit nu m deze eeuw anders zou worden. Heele streken zullen er mooier door worden, zooals midden-Drenthe en Oost-Brabant. Duizenden hectaren heideveld zijn beboscht, het oude Ellertsveld kent men niet terug, uren kan men er door de jonge bosschen dwalen, vooral gemengde bosschen. Waar de wegen in bochtige lijn door de aanplantingen zijn aangelegd, dus gebroken werd met lange rechte lanen, welke het bosch in rechtlijnige vakken verdeelden, is het geheel ook in landschappelijk opzicht zeer te loven, bovendien zijn op de heidevelden de in wetenschap pelijk en aesthetisch opzicht merkwaardige gedeel ten, zooals veenplassen, stuifzanden en oude bosch fragmenten gespaard. Tal van natuurmonumenten zijn er zoo in den loop der laatste jaren in Drenthe tot stand gekomen. Ook praehistorische cultuur monumenten werden gereserveerd, zooals bijvoor beeld het merkwaardige grafheuvelveld bij Zeijen in Noordwest-Drenthe. Wie al deze natuurmonu menten kent zal het met ons eens zijn, dat hier het meest schilderachtige landschapsschoon van het oude Drenthe bewaard is gebleven, en ook in we tenschappelijk opzicht zijn vele zeer bijzonder. Het is echter te betreuren, dat niet minstens één „on eindig" heideveld van enkele duizenden hectaren als natuurmonument is aangewezen, een veld dus, dat het nageslacht zou herinneren aan het verleden toen men zich waarlijk in midden-Drenthe in een 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 54