Niet zonder goede aanleiding werden zulke fraaie oude landgoederen aangekocht om als natuurmonu ment te worden gespaard! De bedrijfsbosschen waren echter en zijn het nog dikwijls eentonig, vooral de jongere. Gelukkig worden thans vele van deze bosschen, ook wel oudere, onder invloed van nieuwe boschbouwkun- dige inzichten gerestaureerd. Daarbij zijn vooral werkloozen behulpzaam, die bij het graven, spitten, planten en dunnen der bosschen nuttig werk kun nen verrichten. Juist met het oog op de werkloos heidsbestrijding heeft het Rijk een aantal bosch complexen aangekocht, die thans worden opge knapt. Stellig zal ook het nieuwe Staatstoezicht op de bosschen, dat verplichtend is geworden voor alle particuliere-bosschen, behalve aan de economische waarde ook aan het uiterlijk ten goede komen. De restauratie van bosch, welke veelal neerkomt op een vervanging van eentonig dennenhout of eiken hakhout door gemengd bosch, vindt thans in vele streken van ons land plaats of heeft daar reeds plaats gehad. Nieuw is het niet, op sommige land goederen werd er al eerder mee begonnen, dennen akkers werden, veranderd in bosch, waarvan eik, berk, beuk, tamme kastanje, vogelkers, enkele soor ten sparren, larix en acacia deel uitmaken. Geble ken is, dat deze nieuwe bosschen het bijna altijd goed doen, zij groeien veel beter dan de oude cul turen, en bovendien zijn zij in schoonheid de oudere type's bosch verre de baas. Men keert inderdaad thans meer tot het natuurlijke bosch terug, gemeng- 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 50