natuurschoon in ons land. Tal van mooie landgoede ren en bosschen deelen echter nog niet in deze zorg, bovendien is er ook veel pas geplant bosch in ons land, dat nog mooi moet worden. Het Staatsbosch- beheer heeft immers duizenden hectaren bosch aan gelegd, vooral in Drenthe, tal van gemeenten deden zulks ook, vooral in Brabant en Limburg. Het is niet nauwkeurig bekend, doch de grootte van ons boschareaal wordt thans op ongeveer 250.000 H.A. geschat, of ongeveer 8 van de totale opper vlakte van ons land. Dat lijkt heel veel, maar in geen enkel land van Europa komt, in verhouding tot de grootte, zoo weinig bosch voor! En deze op pervlakte is grootendeels in beslag genomen door dennenbosch, namelijk 160.000 H.A., verder zijn er 21.000 H.A. opgaand loofhout, 63.000 H.A. eiken en ander hakhout en 11.000 H.A. griendhout, meest wilgenhout. En is dit alles natuurschoon? Zonder eenig bezwaar antwoorden wij: bijna al les! Bosch en struikgewas, zooals bijvoorbeeld het lage eikenhakhout, fleurt bijna altijd het landschap op. Een groepje magere grove dennen maakt een slecht onderhouden cultuurland dadelijk tot iets an ders, eigenlijk overal maakt het groene hout het landschap mooier, dat doen ook zelfstandige hoo rnen, boomgroepen, heggen en wallen, waarom het zoo verklaarbaar is, dat natuurbeschermers zoo gaarne deze schoonheid behouden. De schoonheid van het bosch loopt echter sterk uit een. Tusschen het Mastbosch bij Breda, Hagenau bij 40

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 47