vrij om met hun bezit te doen wat zij willen, tenzij er termen aanwezig zijn om de Boschwet toe te passen. Intusschen heeft deze wet wel bijzonder gunstig gewerkt, want er zijn thans reeds meer dan 400 landgoederen met een oppervlakte van bijna 60.000 H.A. onder de wet gerangschikt, waarvan onge veer 300 met een oppervlakte van ongeveer 50.000 H.A. voor het publiek zijn opengesteld. Alwéér, wij mogen den wetgever wel zeer dank baar zijn! Ook om het feit, dat hij thans in oorlogs tijd zooveel mogelijk hout tracht te sparen. In het gebouw van het Staatsboschbeheer te Utrecht (deze Dienst is met de uitvoering van de controle op de naleving der wetten belast) bevindt zich een groote kaart, waarop al die landgoederen zijn aan gegeven: men vindt ze in alle mooie streken van ons land, zij zijn hier en daar zoo dicht verspreid, dat gerust gezegd kan worden, dat deze landgoe deren het karakter van het natuurschoon bepalen. Inderdaad, met de fraaie boschcomplexen, welke het Staatsboschbeheer zelf in beheer heeft (Mast- bosch bij Breda, het Haagsche Bosch, Orderbosch bij Apeldoorn, Speulder en Sprielder Bosschen bij Putten, de Vuursche, Austerlitz en Wallenburg in Utrecht, de landgoederen Eerde, Heihuizen, Twil- haar en Noetzeler Bergen in Overijssel, Wolfs- en Muntberg bij Nijmegen, om de voornaamste te noe men), en voorts met de boschbezittingen van de or ganisaties voor natuurbescherming, vormen zij het leeuwendeel van het met zooveel zorg gekoesterde 39

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 46