stede), het Spanderswoud en het Hoogt van 't Kruis (Hilversum), Bilderberg, Hemelsche Berg en an dere bosschen bij Oosterbeek (hopelijk binnenkort ook de Doorwerthsche bosschen), Zijpendaal (Arn hem), Beekhuizer Bosschen (Velp), Stadsbosch (As sen), De Cloese (Lochem), Het Laar (Ommen), Ro der Bosch (Roden), Onzalige Bosschen (nationale park Veluwezoom), Ridderoordsche Bosschen (De Bildt), Warnsborn (Arnhem), Mariëndaal (id.). Slechts enkele malen was onteigening noodig om ondergang van het natuurschoon te voorkomen! Hoeveel duizenden wandelaars en natuurvrienden hebben het behoud van deze bosschen reeds leeren waardeeren! Zij vormen een kostelijk onderdeel van ons nationaal bezit aan natuurschoon. Er is meer: de Natuurschoonwet van 1928. Deze wet verleent aan eigenaren van landgoederen, die zulks wenschen, voor de door de regeering als landgoed erkende complexen allerlei reducties op de belastingen, waarvan die op de vermogens- en successiebelasting verreweg het belangrijkste zijn. Wordt verder het landgoed opengesteld voor het publiek dan wordt de belas'ting geheven over de helft van die bestemmingswaarde. Een doeltreffende regeling dus om landgoedbezit- ters er van te weerhouden hun bezit van de hand te doen ook wanneer zij in moeilijke omstandighe den verkeeren. Tal van eigenaren houden te zeer van hun bosschen om ze aan de bouwwoede of wat dan ook prijs te geven zij zijn echter, wanneer toch tot verkoop wordt, of moet worden, besloten, 38

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 45