hoogste één jaar een kapverbod worden gelegd op bosschen en houtopstanden ook van particulie ren indien het voornemen bestaat tot onteigening ten name van het Rijk, een gemeente of een rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging of stichting, die uitsluitend in het belang van het natuurschoon werkzaam is en als zoodanig door de Kroon is er kend. Op bosschen en andere houtopstanden van publiekrechtelijke lichamen, alsmede stichtingen en vereenigingen van algemeen nut, kan in het belang van het natuurschoon een kapverbod worden ge legd, zonder dat onteigening in de bedoeling ligt. Verder kan volgens het mooie artikel 12 finan- ciëele medewerking van 's Rijks kas worden ver leend ter bewaring van door bosschen en houtop standen gevormd natuurschoon aan de zoo juist genoemde lichamen. Deze regeling heeft vaak redding gebracht om een boschcomplex, landgoed of laan, hetwelk met ver kaveling of velling werd bedreigd te behouden. Met behulp van de staatskas kon dan een gemeente of een natuurbeschermingsorganisatie het terrein in eigendom verwerven. Tezamen bleven zoo 3000 hectaren behouden, verdeeld over ruim 30 objec ten, bijna uitsluitend landgoederen, die tot de mooi ste van ons land behooren. In 1938 bedroeg het totaal aan bijdragen voor dit doel rond 75.000! Men ziet, dat wij den wetgever, ondanks zijn tekort komingen, wel erg dankbaar mogen zijn.... Om enkele bekende terreinen te noemen: Bantam, bij Bussum, Velserbeek (Velzen), Groenendaal (Heem- 37

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 44