rassen en plassen hebben voor wetenschap, ontspan ning en natuurgenot, eerstgenoemde vereeniging bezit behalve het Naardermeer kleine juweeltjes bij Aalsmeer (de Oosteinder Poel), aan de Twiske nabij Landsmeer, de Baanakkers bij Jisp, twee een- denkooi-moerasbosschen met omgeving in N.W. Overijssel, namelijk bij Wanneperveen aan de Bel- ter Wijde en bij Dwarsgracht, voorts de Rengers- miede in het uitgestrekte gebied der Oude Venen, waarvan It Fryske Gea ongeveer 300 H.A. bezit. „Natuurmonumenten" bezit voorts in den Gelder- schen Achterhoek het Korenburgerveen, een hoog veen, dat eveneens door uitvening in een moeras veranderde en thans weer regenereert, een schat kamer niet minder rijk dan de boven genoemde, hoewel dit veen wegens zijn ligging en andere waterstaatkundige verhoudingen een geheel eigen karakter bezit. Een juweel is voorts de kleine Ha- rensche wildernis in het dal van de Hunze benoor den het Zuidlaardermeer, waardevol ook om zijn blauwgrasland met zijn bloemenschat. Wat beteekent dit alles echter met elkaar? En toch hoort men nu weer spreken van nieuwe polders be noorden het Y, aan de Waver (Botshol), bij Sluyp- wijk, bij Noorden, een buurtschap van Nieuwkoop, is reeds een polder gereed. Van de Vechtmoerassen staan er ook een paar van de kleine op het pro gram, in Friesland schijnt er ook nog iets af te moe ten, waar moet dat heen? Zeker, tal van plassen loopen géén gevaar, omdat zij dienst doen als wa- terwinplaats, als zandwinningsgebied, als recrea- 31

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 34