gaande in het veenmosplantengezelschap met dop heide en zelfs struikheide. Dichte wildernissen, ware oernatuur, zijn er ontstaan. De lepelaars hebben er twee flinke kolonies, purperreigers zijn er lang niet zeldzaam. Een ware schatkamer der natuur! In de duinen komen ook meertjes en moerassen voor, welke in schoonheid en in planten- en dieren leven met de schatkamers van het waterrijke veen- land wedijveren: het bekendst zijn de Muyen op Texel, de Geul op Texel, het Zwanewater bij Cal- lantsoog en de meertjes in Voorne's Duin. Nooit zal een door den mensch tot stand gekomen land schap, welk landschap dan ook, deze natuur in schoonheid kunnen overtreffen. Geen wonder, dat dit natuurschoon in veilig beheer werd gesteld, het behoort tot het beste en schoonste wat wij bezitten. Zoo hoog staat de cultureele waarde van het na tuurschoon van onze plassen en moerassen (de broek landen langs rivieren en beken inbegrepen), dat het wel haast onmogelijk moet heeten, dat getracht wordt thans nog belangrijke stukken van de 18000 H.A. te doen verdwijnen. Toch is het zoo. Nu zit het inpolderen den Hollanders in het bloed, maar het is nu toch wel zoo ver in ons dichtbevolkte land (zoo niet het dichtstbevolkte van Europa!) gekomen, dat wij deze schoonheid en ontspanningsgebieden niet meer kunnen missen. Voor tal van stedelingen is „het water" onontbeerlijk geworden, zij moéten zich in de vrije natuur kunnen vermeien. De Ver- eeniging tot Behoud van Natuurmonumenten en It Fryske Gea hebben ingezien welke waarde de moe- 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 33