tuur jaren en jaren lang haar gang heeft kunnen gaan, vrijwel ongestoord door den mensch. Daar heeft zich de moerasflora in al haar fabelachtigen rijkdom gevestigd, echte natuur. In de opeenvolging van de plantengemeenschappen, die in en langs het water en op het oude veenland worden aangetrof fen, zien wij min of meer een herhaling van het geen zich in lang vervlogen eeuwen tot het hoog veen, als climaxvorm van de successie, heeft ont wikkeld. De oorspronkelijke natuur keert terug, en op menige verlande plaats vormt zich weer Sphag- netum-veen, een veenmoslaag met droge turfplek- ken, waarop struikheide groeit! Op de oude ribben, waarop indertijd de turf gestapeld werd, vormde zich, voor zoover er niet aan hooibouw werd ge daan, een dicht wild moerasbosch, en ook dit bosch met zijn wirwar van heesters en slingerplanten, is echt, de mensch heeft er betrekkelijk weinig van weggehakt. Elzen, berken, wilgen, Geldersche roos, bramen, hop, haagwinden, het is zeldzaam mooi na tuurschoon in al zijn wilde pracht, en daarom heen, langs het water de mooiste bloemen van het riet land, dotters, lisschen, egelskoppen, groote boter bloemen, leverkruid, moeraswolfsmelk, in het water lelies, plompen, gentianen, krabbescheer, duitblad, fonteinkruiden en tal van planten meer. Tal van plassen hebben een moeraszöne, welke een deel is van zulk uitgeveend land. De afwisseling wordt nog vergroot door de omstandigheid, dat de flora in ouderdom zeer uiteenloopt, omdat de ver vening niet overal gelijktijdig plaats vond. 27

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 32