geprezen worden. Hoe gelukkig is het, dat de na tuurbescherming er vele kon behouden.... Friesland en Groningen loopen geen gevaar hun schoone waterland te verliezen, helaas is in N.W. Overijssel reeds een groote oppervlakte van mis schien wel het prachtigste moeras-natuurmonument van Nederland in ontginning verloren gegaan, en nog steeds verdwijnt er meer. Toch blijven gelukkig het omringende plassengebied (Belter en Beulaker Wijde, Giethoornsche Meer en enkele kleinere plassen), benevens de uiterst schilderachtige vaar wegen tusschen deze plassen voor ontspanning en aesthetisch genot behouden stellig een der mooi ste gebieden van heel Nederland! Bijna al onze moerassen en plassen bevinden zich in het bekende laagveengebied van Holland, Utrecht, Friesland en Groningen, welk veen zich in een haf gevormd heeft. Feitelijk is alles ten Noor den van den Ouden Rijn hoogveen, identiek met vergraven hoogvenen in hooger Nederland. Het is echter verdronken hoogveen, waarvan zeer veel verloren is gegaan door de zeevloeden zooals in het IJselmeer door de rivieren, welke er haar weg door heen zochten, en verder vooral door ver vening en natuurlijken afslag bij ruw weer, zooals bijvoorbeeld in het Haarlemmermeer. Onze 18.000 H.A. moeras en plassengebied zijn nu grootendeels door vervening ontstaan. Met deze vervening werd in de middeleeuwen op grootere schaal begonnen, in de latere eeuwen werd dit pro ces voortgezet, en nog steeds is het niet tot stilstand 25

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 30