worden dan ook nog groote stukken drooggelegd, doch wat er nu nog over is is toch in hoofdzaak klein goed, slechts enkele flinke plassen zijn er bij. Hoeveel oppervlakte alle plassen en moerassen in de provincies Holland en Utrecht bezitten? Slechts 18000 H.A., zooals ir. J. Loeff van den A.N.W.B. berekend heeft en daarbij is ook heel wat drassig weiland. Dat is dus met elkaar een oppervlakte van den Haarlemmermeerpolder, waarmede het dichtst bevolkte deel van Nederland, ongeveer 5 a 6 mil- lioen menschen, later nog meer, want onze bevol king groeit nog steeds aan het moet doen! Het Amstelmeer bij den Wieringermeerpolder is er ook nog, doch dit ligt te ver van de bevolkingscentra om voor de recreatie beteekenis te hebben, uit een oogpunt van schoonheid is het echter heel waarde vol! Daar het een reservaat van waterwild is kan men er vele maanden genieten van het heerlijke schouwspel van duizenden kleurige wilde eenden, die er de noodige veiligheid genieten.... Bij deze 18000 H.A. moeten dan nog, willen wij nationaal oordeelen, de Friesche plassen en moeras sen gevoegd worden, voorts enkele „meren" in Gro ningen en het Land van Vollenhoven in den „kop" van Noordwest-Overijssel: de andere provincies zijn minder bedeeld, ofschoon de kwaliteit van de tal rijke heideplasjes en vennen in Drenthe, Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg wel van een zeer edel gehalte is. Hun intieme schoonheid zal later, wanneer al het omringende land in akkers en weiden veranderd is, door schilders en dichters 24

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 29